פרס הספר המצטיין השנה מטעם האגודה הישראלית לתקשורת הוענק לפרופ' יורם פרי

שמח לבשר כי ערב החג העניקה האגודה הישראלית לתקשורת, בכנס השנתי שלה, את פרס הספר המצטיין השנה לספרי “מלחמות מותנות תקשורת: פרדוכס העוצמה והדילמת האסטרטגית של ישראל”. הספר יצא לאור באחרונה על ידי המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, ונעשה עוד יותר אקטואלי בעקבות צעדות השיבה בעזה בשבועיים האחרונים.

הספר הוא פרי מחקר מקורי וחדשני המראה כיצד מאז מלחמת לבנון השנייה ב־ 2006 חדרה התקשורת – עם הלוגיקה שלה ועם עקרונות פעולתה – לתוך עולם המלחמה ושינתה אותו מיסודו. במלחמות החדשות מבקשים שני הצדדים להשפיע על התודעה של הלוחמים, של שתי החברות היריבות ושל דעת הקהל הבינלאומית. המאבק על הנרטיבים מתנהל באמצעות אימג׳ים המוצגים על גבי מסכי הטלוויזיה, המחשב והטלפון החכם. אימג׳ים אלה חשובים לא פחות מהפעולות הקינטיות שנעשות בשטח, ובמלחמות מונחות התקשורת הם אף חשובים יותר מהן.
הספר מציג תחילה את העקרונות של שפת המדיה החדשה ואת הלוגיקה שלה. לאחר דיון עקרוני במהפכה החברתית שהתחוללה בעקבות השינויים הטכנולוגיים בתקשורת – שינויים שיצרו את ״החברה הריזומטית״ – בוחן פרי את מלחמות צה״ל נגד חזבאללה וחמאס מאז 2006 ומתאר כיצד התנהלו המלחמות מונחות התקשורת האלה.
הניתוח ממחיש את הקושי שהיה לישראל בהבנת מהותן של המלחמות האלה ואת תהליך ההסתגלות הארוך והמכאיב שעבר צה״ל עד שהבין את טיבן. המחבר מסביר מדוע גם לאחר שנוצרה הבנה כזאת עדיין ניצבת ישראל בפני מכשלה אסטרטגית: מלחמות מונחות תקשורת במהותן יוצרות חיסרון לצד החזק בעימות ומקנות יתרון דווקא לצד החלש, מכיוון שהחלש מסוגל לנצל טוב יותר את הלוגיקה של התקשורת. מלחמת אימג׳ים, לדוגמה, יוצרת הזדהות עם הצד הסובל ועושה אותו גם לצד הצודק.

קישור לספר: www.inss.org.il/he/publication/מלחמות-מונחות-תקשורת-פרדוקס-העוצמה-וה/

בברכה,

יורם פרי

yperi@umd.edu

Leave a Reply