קול קורא // לקבוצת מחקר: סדנת חוקרים ההון הפרטי בבניין ארץ ישראל/פלשתינה בתקופת המנדט [אונ חיפה] דדליין=30.11.19

כתובת ההודעה: https://www.hum-il.com/message/9110818/

המכון והקתדרה ע"ש שומאכר באוניברסיטת חיפה מזמין חוקרות וחוקרים לסדנת כתיבה ומחקר בנושא של ההון הפרטי בבניין ארץ ישראל/פלשתינה בתקופת המנדט

בשנים האחרונות הולך ומתרחב הדיון בתרומת ההון הפרטי לבניין אופייה החברתי והכלכלי של ארץ ישראל/פלשתינה בתקופה המנדטורית. מחקרים שונים עוסקים ביזמות הפרטית, השפעותיה על היכולות הכלכליות של הארץ, השפעותיה על התפתחות התנועות הלאומיות, אופיין והקשרים ביניהן. גם הדיון הפוליטי בתרומת היזמות הפרטית מתרחב, כחלק מהעיסוק בחברה האזרחית. בעוד ההקשרים הלאומיים והמקומיים של נושאים אלו קיבלו ביטוי מחקרי, ההיבטים קולוניאליים הרחבים עדיין דורשים התייחסות מעמיקה.

מטרת סדנת המחקר המוצעת היא בחינה מושגית וחיפוש מבט מחודש על ההבחנה המושגית בין הון פרטי להון לאומי, וההבחנה המחקרית בין האינטרס הלאומי והמסגרת הקולוניאלית בכל הקשור להתפתחות ההון הפרטי בפלשתינה. במסגרת זו נרצה לחשוב מחדש בעיקר על המושגים של תעשייה לאומית/תעשייה בשירות הלאומיות. בין היתר נרצה להתמקד בהבחנות המושגיות של 'יזמות לאומית' – מתי יזמות כלכלית נחשבת כחלק מהמפעל הלאומי, האמנם מדובר במושגים דיכוטומיים, ואלו קשרים קיימו מושגים אלו ביניהם בתוך התנועות הלאומיות, ולעיצוב החברה הארצישראלית/פלשתינית בשנים המדוברות.

קווים אפשריים לבחינה זו (אך לא רק):

  • יחסי הגומלין וההשפעות בין ההון הפרטי לבין הממסד והרעיון הלאומי
  • אלטרנטיבות לאומיות שהציעו יזמים פרטיים – ומידת השפעתן.
  • ההשפעה של ההון הפרטי על התפתחות התנועות הלאומיות, הציונית והפלסטינית
  • יחסי הגומלין בין אינטרסים כלכליים/ לאומיים במישור הפוליטי והמעשי
  • שיתופים וניגודי אינטרסים בין יזמים בריטים, יהודים וערבים

מטרת הסדנה להתלבט יחד בשאלות של המשגה ומתודולוגיה לקראת כתיבה ופרסום אקדמי. ההצעות להשתתפות בסדנה צריכות להיות מבוססות על מחקרים בהתהוות או לקראת סיום.

הקבוצה תתכנס בבית מכון שומאכר בחיפה 5 פעמים במהלך שנת הלימודים האקדמית. במהלך הפגישות נקיים דיון משותף במחקרי המשתתפים לצורך ליבון שאלות מתודולוגיות ואחרות. המשתתפים יתבקשו לשלוח טקסטים לקריאה מקדימה, כדי שנוכל להקדיש את מירב הזמן לדיון. בחלק מהמפגשים ישתתפו גם חוקרים מובילים בתחום (רשימת החוקרים תפורסם בהמשך).

 

תאריכי המפגשים:

  • מפגש ראשון יתקיים ביום ב', 16 בדצמבר 2019.
  • מפגש שני יתקיים ביום ב' 20 בינואר 2020
  • מפגש שלישי יתקיים ביום ב, 16 במרץ 2020
  • מפגש רביעי יתקיים ביום ב, 11 במאי 2020
  • מפגש חמישי יתקיים ביום ב', 8 ביוני 2020.

 

חוקרים המעוניינים להשתתף מוזמנים לשלוח הצעה בת כ- 200 מילים ורקע אקדמי קצר

מספר המשתתפים מוגבל. המפגשים יתקיימו במעונו של המכון ע"ש שומאכר ברחוב קלר 2, מרכז הכרמל, חיפה.

הצעות יש לשלוח עד ליום 30 בנובמבר 2019 למייל

AKIDRON@UNIV.HAIFA.AC.IL

מפרסם ההודעה
ענת קדרון kidrone@gmail.com
כתובת מלאה
מכון שומאכר, אוניברסיטת חיפה: רחוב קלר 2, מרכז הכרמל, חיפה
מפה
שמירה ושיתוף

 

תזכורות יישלחו 10 ,5 ,2 ימים לפני האירוע וביום האירוע
השתנה בהצלחה

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/fnipqtjg/domains/hum-il.com/public_html/wp-content/plugins/google-analytics-dashboard-for-wp/includes/frontend/frontend.php:43) in /home/fnipqtjg/domains/hum-il.com/public_html/wp-content/themes/nucleus-child/functions.php on line 423