קול קורא // לכנס: 100 שנות שיטור בארץ ישראל [תל אביב 03/19] דדליין=19.1.18

כתובת ההודעה: https://www.hum-il.com/message/8111513/

משטרת המנדט הוקמה בשנת 1921 ופעלה במשך עשרים ושבע שנים כגוף האחראי לאכיפת החוק ולשמירה על הביטחון בפלשתינה-ארץ ישראל. את מקומה תפסה במאי 1948 משטרת ישראל, אשר בקשה לפתוח דף חדש ביחסי הציבור עם שוטריו. עם זאת, שורשיה המנדטוריים עודם ניכרים בפקודת המשטרה, במבני הטגארט בהם פועלות חלק מן התחנות כיום, וכן בפרקטיקות יומיומיות של עבודת המשטרה. הכנס יוקדש לתולדות ארגוני השיטור וביטחון הפנים בארץ ישראל ולתפקידים אותם מילאו מתום מלחמת העולם הראשונה ואילך, תוך התמקדות בזיקות ויחסי הגומלין בין שתי המשטרות, אך גם בסוגיות אחרות. הכנס נועד לקדם את הדיאלוג שבין המשטרה לאקדמיה ולעודד עריכת מחקרים הבוחנים את תולדותיה של המשטרה ואת חלקו של הארגון בהיסטוריה הישראלית. למרצים והמרצות שיציגו בכנס תינתן האפשרות לפרסם את מחקרם בכתב-העת "משטרה והיסטוריה", בכפוף לשיפוט עמיתים.

חוקרות וחוקרים מכלל הדיסציפלינות המחקריות (לרבות היסטוריה, כלכלה, מדע המדינה, משפטים, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, לימודי המזה"ת), מוזמנות ומוזמנים להגיש הצעה להרצאה תוך שימוש במגוון גישות אינטלקטואליות ושיטות מחקר.

נושאים אפשריים (רשימה חלקית):

– משטרת המנדט, תפקידיה ומערכת יחסיה עם החברה היהודית והערבית.

– המתח שבין תפקידים אזרחיים וביטחוניים והשפעתם על עבודתה לאורך השנים.

– חלקה של המשטרה באירועים משמעותיים בתולדות הישוב והמדינה.

– היבטים תקשורתיים ואמנותיים של דימוי משטרת המנדט ומשטרת ישראל.

– יחסי הגומלין שבין המשטרה לקבוצות שונות בחברה לאורך השנים.

– סקירת התנהלותה של המשטרה בפרשיות ספציפיות, כגון: רצח ארלוזורוב, מאורעות תרפ"ט, – פרשת אלכסנדר רובוביץ', ההעפלה, הפגנות השילומים, חטיפתו של יוסל'ה שומכר, ואדי סאליב, משפט אייכמן, ביקור סאדאת, וכיוב'.

– התפתחות השיטור הקהילתי.

הצעות בהיקף של 300 מילים לכל היותר, יש לשלוח בצירוף קורות חיים כקובץ וורד (word) לכתובת moreshet@police.gov.il, עד לתאריך 16.1.2019. אם המציע/ה הוא/היא תלמיד/ת מחקר, יש לציין את שם החוג, המוסד והמנחים.

בית המורשת יסייע כמיטב יכולתו לחוקרים שהצעתם תתקבל באיתור חומרים ארכיוניים ובהסדרת גישה אליהם, אולם אין באפשרותו להתחייב להשגתם.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לבית מורשת משטרת ישראל, בדואל moreshet@police.gov.il ובטלפון 027588263.

 

בברכה,

חברי הוועדה המארגנת:

פרופ' אורית רוזין, אוניברסיטת תל-אביב

פרופ' קובי כהן-הטב, אוניברסיטת בר-אילן

ד"ר נעמי לבנקרון, האוניברסיטה העברית.

סנ"צ מירב רוזנטל, משטרת ישראל

רפ"ק שלומי שטרית, משטרת ישראל

רפ"ק אורי קוסובסקי, משטרת ישראל

https://www.gov.il/he/Departments/news/police_call_for_proposal_100_policing_years

מפרסם ההודעה
רפ"ק ד"ר שלומי שטרית מפקד בית מורשת משטרת ישראל moreshet@police.gov.il
כתובת מלאה
אוניברסיטת תל אביב
מפה
שמירה ושיתוף

 

תזכורות יישלחו 10 ,5 ,2 ימים לפני האירוע וביום האירוע
השתנה בהצלחה

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/fnipqtjg/domains/hum-il.com/public_html/wp-content/plugins/google-analytics-dashboard-for-wp/includes/frontend/frontend.php:43) in /home/fnipqtjg/domains/hum-il.com/public_html/wp-content/themes/nucleus-child/functions.php on line 423