מוסד: אוניברסיטת אוטרכט

אוניברסיטת אוטרכט נחנכה ב-26 במרץ 1636. את נאום הפתיחה נשא התאולוג רב-ההשפעה פרופסור חייסברט פוט (Gijsbert Voet, בשמו הלטיני Gisbertus Voetius), וכרקטור הראשון שלה שימש הפרופסור למשפטים ולמתמטיקה ברנרדוס סחוטנוס (Bernardus Schotanus). עם ייסודה מנתה האוניברסיטה כמה עשרות סטודנטים ושבעה פרופסורים, שעבדו בארבע פקולטות: הפקולטה לפילוסופיה, שהעניקה דיפלומה לכלל הסטודנטים עם תום השנה הראשונה ללימודיהם, והפקולטות לתאולוגיה, למשפטים ולרפואה.

אוניברסיטת אוטרכט שגשגה במאה ה-17, חרף התחרות ששררה בינה ובין אוניברסיטות ליידן (נוסדה בשנת 1575), פרנקר (1585) וחרונינגן (1614) הוותיקות ממנה, וכן בתי הספר הגבוהים (הולנדית: Illustre School – מוסד להשכלה גבוהה שלא הוסמך להעניק תואר אקדמי לתלמידיו) בהרדרווייק (נוסד בשנת 1599, שימש כאוניברסיטה משנת 1648) ובאמסטרדם (1632). בפרט הייתה אוניברסיטת ליידן יריבתה האקדמית הבולטת. השקעות נאותות במוסד היו, איפה, מחויבות המציאות. גן בוטני הוקם במצודת סוננבורח (הולנדית: Sonnenborgh), ומקץ שלוש שנים נוסד גם מצפה כוכבים ב"מגדל הנפחים" (הולנדית: Smeetoren) שבעיר.

סטודנטים זרים רבים, ובעיקר גרמנים, אנגלים וסקוטים, בחרו ללמוד באוניברסיטת אוטרכט, והיו עדים לפולמוס האינטלקטואלי והתאולוגי שניטש בין חסידי הפילוסופיה החדשה (רנה דקארט התגורר זמן מה באוטרכט) ובין מצדדיו של התאולוג הקלוויניסטי פוטיוס.

בתחילת המאה ה-19 ירדה קרנה של אוניברסיטת אוטרכט, ובשנות השלטון הצרפתי בהולנד אף אבד לה באופן רשמי מעמדה האוניברסיטאי, אשר פחת לדרגה של בית-ספר תיכון.

עם כינונה של ממלכת ארצות השפלה בשנת 1813 הושבו לאוניברסיטת אוטרכט זכויותיה שמקדם. אוניברסיטות ליידן, חרונינגן ואוטרכט היו לשלוש ה"אוניברסיטאות הממלכתיות" (הולנדית: Rijksuniversiteiten) של המדינה החדשה, אשר נקראו גם "בתי ספר גבוהים". לאוניברסיטת ליידן הוענק הכינוי "בית הספר הגבוה הראשון". לאוניברסיטת אוטרכט היה תפקיד חשוב בפריחתם של מדעי הטבע בהולנד; בשנת 1850 בקירוב התגבשה "אסכולת אוטרכט" במדעי הטבע, בהנהגתם של המדענים המזהירים פיטר הרטינג, חרארדוס יוהנס מולדר, כריסטופורוס בויס-בלו ופרנסיסקוס קורנליס דונדרס. מדענים אלה הנהיגו לראשונה בהולנד את מעבדת ההוראה כאמצעי תרגול לסטודנטים.

לאוניברסיטת אוטרכט ייצוג ב"מכון למורשת אקדמית" (הולנדית: Stichting Academisch Erfgoed), מוסד האמון על שימורם של אוספים ואוצרות תרבות אוניברסיטאיים.

הודעות שייכות